הקהילה היהודית במלטה 

 

החיים היהודים במלטה החלו במהלך שלטון האימפריה הרומית באי, ואפשר שעוד מימי בית שני, עדות לכך ניתן למצא בקטקומבות - מערות קבורה של יהודיים ונוצרים סמוך לעיר ראבט, בהם חרוטים סמלים יהודיים שהבולטים בהם הם מנורות עתיקות שלפי מומחים, הם מתקופה שלאחרי חורבן בית המקדש השני.

Jewish_Catacomb_Malta_2-2.jpg
מנורה עתיקה במערות הקטקומבות סמוך לעיר ראבט 

נוכחות יהודית רציפה התקיימה באי תחת שלטון הביזנטים, הערבים, וממלכת סיציליה ששלטה באי מהמאה ה-11, ותחת שלטונה פרחה הקהילה.

כאשר אוחדה ממלכת סיציליה עם ממלכת אראגון, השתנה לרעה היחס ליהודים, והם גורשו במסגרת גירוש ספרד ב-1492.

יהודים מטורקיה וממקומות אחרים שנפלו בשבי האבירים ההוספיטלרים ששלטו באי מ-1530 עד 1798, ולא הצליחו לפדותם, הקימו במלטה קהילה יהודית חדשה.

האי נפתח להתיישבות חופשית של יהודים לאחר כיבושו בידי נפוליאון וסילוק האבירים ב-1798. בתקופת השלטון הבריטי באי, שהחלה עם גירוש הצרפתים ב-1800, החלה הגירה מצומצמת של יהודים למלטה, אך הקהילה ככל הנראה לא הייתה גדולה ולא תמיד היה בה רב.

Jews_Street_Malta.jpg
שוק המשי היהודי העתיק בעיר "מדינה"

לאורך ההיסטוריה השאירו היהודים את חותמם אותם ניתן למצא בין היתר בשלטי רחובות, כמו "רחוב היהודים" הנמצא בעיר הבירה - וולטה. כיתוב נוסף הכתוב גם בעברית "שוק המשי היהודי העתיק" תוכלו למצא בעיר הצייורית - מדינה, שבתקופות מסויימות שליש מהאכלוסיה בעיר היו יהודים, כל אלה מעידים על השפעתם של היהודים על הכלכלה ובקיומם של חיים יהודיים תוססים. 

במהלך מלחמת העולם השנייה יהודי מלטה לא נפגעו שכן הפלישה שתוכננה אליה על ידי מדינות הציר לא יצאה מעולם אל הפועל. כמה יהודים מגרמניה אף מצאו באי מקלט בשנות השלושים.

Jews_Sallyport_Valletta.jpg
נמל היהודים סאלי פורט בוולטה 

ב-1979 נהרס בית הכנסת הישן של הקהילה בבירה ולטה, ובינואר 2000 נחנך בית כנסת חדש בעיר תשביש. כיום הקהילה מונה כ-200 יהודים ובראש הקהילה עומד מר ראובן אוחיון.

ב-2013 הוקם במלטה בית חב"ד על ידי הרב חיים שלום והרבנית חיה מושקא סגל. מרכז חב"ד מלטה מפעיל מגוון פעילויות עם הקהילה היהודית והתיירים ומפעיל גם את "לחיים" מסעדה כשרה למהדרין היחידה בכל מלטה.

בית חב"ד בשיתוף עם ראש הקהילה פועלים לחיזוק היהדות ושגשוגה.

Jew_Street_Malta.jpg
"רחוב היהודים" בוולטה כתוב בשפה המלטזית 

בית הכנסת

בית הכנסת נמצא בבנין מגורים בעיר תשביש והוא פתוח בשבתות וחגים לתפילת שחרית.
תפילת שחרית של שבת בשעה 10:00 בבוקר.

כתובת בית הכנסת בתשביש:
#1 Florida Mansions
Enrico Mizzi Street
Ta'Xbiex

8_hh.jpg
פנים בית הכנסת בתשביש

רשימת מוצרים כשרים במלטה

לחץ כאן לרשימת מוצרים כשרים הנמכרים בחנויות השונות במלטה

יצירת קשר

משרד הקהילה: 21237309 (356)
בית חב"ד: 27593527 (356) או
צור קשר